Bliskość beskidzkich szlaków

Brenna okolice domu seniora Paraiso

Brenna to zaciszna górska miejscowość położona na południu Polski w województwie śląskim, na Ziemi cieszyńskiej, w dolinie rzeki Brennicy i jej dopływów, u stóp malowniczych szczytów Beskidu Śląskiego. Leży w pobliżu znanych miejscowości turystycznych, pomiędzy Ustroniem a Szczyrkiem. Należy, wraz z sąsiadującymi Górkami Wielkimi i Górkami Małymi, do najpiękniejszych miejscowości Beskidu Śląskiego.

Jest to doskonałe miejsce zarówno dla ludzi szukających ciszy i spokoju jak również dla ludzi, którzy preferują różne aktywne formy wypoczynku.

 

Dom Seniora Paraiso - okolica

Atrakcje turystyczne

Brenna i okolice to wspaniałe miejsce wypoczynkowe z dala od zgiełku miast, w otoczeniu zieleni, czystej przyrody i niczym nie zmąconej ciszy. Miejsce to zaskakuje odwiedzających swymi urokami, licznymi ścieżkami rowerowymi i szlakami górskimi. Znajdą się tu nawet dwie przystanie kajakowe oraz liczne zabytki architektury drewnianej. W Brennej bardzo aktywnie kultywowany jest wspaniały folklor i sztuka ludowa. Wały utworzone nad rzeką Brennicą to wymarzone miejsce na kompiele słoneczne i wodne a nawet wędkowanie. Bliski kontakt z naturą zapewni ścieżka dydaktyczno–przyrodnicza Pogórze Bucze oraz ścieżka przyrodniczo-leśną, Brenna Bukowa – Karkoszczonka. Na wspólnie zabawę zaprasza również breński amfiteatr, gdzie w bogatej ofercie imprez kulturalnych każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Wodospad Brenna

Okolica proponuje wiele atrakcji turystycznych o zróżnicowanych charakterze: Obserwatorium Nietoperzy, Muzeum im. Zofii Kossak, Dwór Kossaków, Dworek Myśliwski, zabytkowe Kościoły, kamieniołomy czy jaskinie. W amfiteatrze i Parku Rekreacyjnym, położonych w centrum miejscowości, organizowanych jest wiele imprez: występy zespołów muzycznych i kabaretów, biesiady piwne, imprezy folklorystyczne, konkursy i zawody sportowo - rekreacyjne. A klimatyczne karczmy i restauracje serwują wyśmienitą kuchnię regionalną.

 

 

Wśród licznych atrakcji Brennej najważniejsze to:

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej
Muzeum biograficzne pisarki mieści się w dawnym domu ogrodnika, niedaleko ruin spalonego w 1945 roku dworu.

Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków"
W zabytkowych ruinach dawnego dworu Kossaków powstało miejsce przenoszące nas w czasy, kiedy żyła i tworzyła Zofia Kossak.

Pracownia Galeria Pod Maską
Magiczne miejsce w dolinie Brennicy, gdzie można samodzielnie stworzyć coś wyjątkowego lub nabyć oryginalne, ręcznie wykonane przedmioty.

Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich
Należy do najstarszych kościołów na Śląsku Cieszyńskim - wzmianki o parafii pochodzą z 1447 roku.

Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Brennej
Kościół wzniesiono w latach 1793-96, na miejscu stojącej tu niegdyś drewnianej kaplicy. Wystrój świątyni jest niezwykle bogaty.

Park Turystyki
Park Turystyki wraz z amfiteatrem położony jest w samym centrum Brennej. Odbywają się tu różnego rodzaju imprezy kulturalne i folklorystyczne, zawody sportowe itp.

Chlebowa Chata
Znajdująca się w Górkach Wielkich organizuje pokazy tradycyjnego wypieku chleba, można tam spróbować samodzielnie zrobionych podpłomyków a także zapoznać się z gatunkami zboż i ich zastosowaniem. Można tu również obejrzeć maszyny używane przy uprawie i obróbce ziarna.

Przystanie wodne - w Leśnicy i Hołcynie
Przystanie wodne w Brennej dają chwilę wytchnienia w upalne, letnie dni i są wspaniałą propozycją dla miłośników rowerków wodnych oraz kajaków.

Brenna jest świetnym punktem wypadowym do wędrówek po górskich szlakach: pieszych i rowerowych. Początek bierze tu sześć szlaków, wiodących na Równicę, Błatnią, Kotarz, Grabową, Trzy Kopce i Klimczok:

zielony  -szlak zielony Schronisko PTTK na Równicy – Brenna – Schronisko PTTK na Błatniej
czarny  - szlak czarny Brenna – Horzelica – Grabowa (dojście do szlaku czerwonego z Klimczoka przez Przełęcz Salmopolską na Malinowską Skałę)
niebieski  - szlak niebieski Brenna – Hołcyna – Kotarz (dojście do szlaku czerwonego jw.)
zielony  - szlak zielony Brenna Centrum – Horzelica – Stary Groń – Leśnica – Trzy Kopce Wiślańskie
zolty  - szlak żółty Brenna Stasiówka (węzeł szlaków ze szlakiem zielonym i szlakiem czarnym pod Horzelicą) – Leśnica – Orłowa
czarny  - szlak czarny Brenna Centrum – dojście do szlaku zielonego do Schroniska PTTK na Błatniej

zima w Brennej

Zimą natomiast Brenna staje się niezwykle atrakcyjnym terenem dla uprawiania narciarstwa biegowego. Również miłośnicy szusowania po stokach zjazdowych znajdą w samym centrum miejscowości wyciągi narciarskie ośrodka Stary Groń a w niedalekiej Dolinie Leśnicy kolejną stację narciarską. Największy ośrodek narciarski w Brennej to WęgierSki, położony w Brennej Bukowej na stokach Beskidy Węgierskiego.

 

 

Brenna widok ogólny

 

blockquoteNikt nie ma na włas­ność wscho­du słońca, który zachwy­cił nas pew­ne­go wie­czo­ru - ciągnął. - Tak sa­mo jak nikt nie może mieć na włas­ność pochmur­ne­go po­połud­nia i deszczu dzwo­niące­go o szy­by ani spo­koju, ja­ki roz­tacza wokół śpiące dziec­ko, ani też ma­gicznej chwi­li, gdy fa­la mor­ska roz­bi­ja się o skały. Nikt nie może mieć na włas­ność te­go, co na Ziemi naj­piękniej­sze, ale każdy może to poz­nać i po­kochać.blockquote

                                              /Paulo Coelho/

Nasza misja


Brenna dom seniora ParaisoIstotą naszego działania - misją jaką stawiają sobie twórcy Domu Seniora w Brennej - jest świadczenie usług opiekuńczych i bytowych w formie całodobowej - zaspokajanie potrzeb mieszkańców, którzy w szczególności ze względu na wiek, stan zdrowia nie są w stanie funkcjonować samodzielnie, a rodzina lub inne osoby z ich otoczenia nie mogą udzielić im koniecznego wsparcia.